Komornik Sądowy
przy Sądzie Rejonowym w Strzelcach Krajeńskich
Przemysław Gągało
Kancelaria Komornicza nr I w Strzelcach Krajeńskich
66-500 Strzelce Krajeńskie ul. Gorzowska 3
tel. 957631765  e-mail: strzelce@komornik.org
www.strzelce.komornik.org
Km 1022/18


                       

                                OBWIESZCZENIE O PIERWSZEJ LICYTACJI NIERUCHOMOŚCI nr kw GW1K/00033021/1

Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Strzelcach Krajeńskich Przemysław Gągało, na podstawie art. 953 kpc, podaje do publicznej wiadomości, że: w dniu  03-10-2024 r. o godz. 11:00 w w budynku Sądu Rejonowego w Strzelcach Krajeńskich  ul. Rynek 2-3, 66-500 Strzelce Krajeńskie, w sali nr  13, odbędzie się  pierwsza licytacja  nieruchomości położonej: Bobrówko ul. Strzelecka 15, 66-500 Strzelce Krajeńskie, dla której  Sąd Rejonowy w Strzelcach Kraj. IV  Wydz. Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę  wieczystą o numerze GW1K/00033021/1, stanowiącej własność Dariusza Waselina.

Przedmiotem licytacji jest działka nr 256/6 o pow. 4,1141 ha, na której posadowiony jest XIX-wieczny pałac (pow. 582 m2), wpisany do rejestru zabytków (księga A) woj. lubuskiego pod numerem L-303/A oraz pozostałości po budynku gospodarczym. Pałac wraz z obszernym dziedzińcem oraz parkiem zajmuje teren południowo-wschodniej części wsi, przy drodze z Choszczna do Strzelec Krajeńskich.  Budynek jest wysoko podpiwniczony. W części południowej działki na pow. ok. 9000 m2, znajduje się zarośnięty staw parkowy.  Na zapleczu przy budynku pałacu jest usytuowany zbiornik bezodpływowy na ścieki obsługujący kilka sąsiednich budynków (ustanowiona służebność korzystania z tego zbiornika oraz przejścia i przejazdu przez działkę). Działka nr 256/6 ma nieregularny kształt i zróżnicowanie terenu, w części zachodniej i wschodniej występują znaczne uskoki terenu-skarpy, centralna część działki jest płaska. Obecnie teren jest nieogrodzony, nieutwardzony i zaniedbany. Nieruchomość ma dostęp do sieci elektroenergetycznej i wodociągowej. Dojazd do nieruchomości odbywa się w obrębie działki przyległej nr 256/12, w części utwardzonej, w części gruntowej. Nieruchomość nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego ani decyzją o warunkach zabudowy. Dawniej cały teren należał do zespołu  pałacowo-parkowego, a budynki gospodarcze i mieszkalne zajmowane były przez służbę. Pałac stanowił siedzibę rodu  von der Osten, do której należała cała wieś Bobrówko już od średniowiecza, aż do ok. połowy XIX w.  W latach 1835-1914, znajdował się we władaniu rodziny Fleicherów. Pałac jest budowlą niejednorodną chronologicznie, ukształtowaną w kilku fazach budowlanych. W XIX wieku dwór był kilkukrotnie przebudowywany.  Od 1950 r do 1964 r w budynku mieściło się  więzienie dla kobiet, potem budynek przeszedł na własność Strzeleckiego Kombinatu Rolnego (SKR), a w roku 2006 dwór wraz z parkiem został sprzedany zagranicznemu przedsiębiorcy. Aktualnie obiekt jest w bardzo złym stanie technicznym, do kapitalnego remontu
*Suma oszacowania całej  nieruchomości wynosi:  498 000,00 zł 
Cena wywołania na I licytacji wynosi:    373 500,00 zł                        


Licytant przystępujący do przetargu powinien, najpóźniej w dniu poprzedzającym przetarg (decyduje data wpływu środków na rachunek komornika), złożyć rękojmię w wysokości jednej dziesiątej sumy oszacowania nieruchomości, to jest: 49 800,00 zł.  
Rękojmię składa się na konto komornika: Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA Oddział 2 w Gorzowie 54 10201967 0000 8202 0052 4454  lub gotówką  w  kasie kancelarii. Rękojmia może być również złożona w książeczce oszczędnościowej zaopatrzonej w upoważnienie właściciela książeczki do wypłaty całego wkładu stosownie do prawomocnego postanowienia sądu o utracie rękojmi. 
Stawienie się jednego licytanta wystarcza do odbycia przetargu. 
W ciągu dwóch ostatnich tygodni przed licytacją wolno oglądać nieruchomość w dni powszednie, zaś protokół  opisu i oszacowania  można przeglądać w ww.  terminie w Sądzie Rejonowym w Strzelcach Krajeńskich I Wydział Cywilny ul. Rynek 2-3, pod sygn. akt I Co 463/23
Zgodnie z art. 967 kpc, po uprawomocnieniu się postanowienia o przybiciu, komornik wzywa licytanta, który uzyskał przybicie (nabywcę), aby w ciągu dwóch tygodni od dnia otrzymania wezwania złożył na rachunek depozytowy Ministra Finansów cenę nabycia z potrąceniem rękojmi złożonej w gotówce. Na wniosek nabywcy komornik może oznaczyć dłuższy termin uiszczenia ceny nabycia, nieprzekraczający jednak miesiąca.  Prawa osób trzecich nie będą przeszkodą do przeprowadzenia licytacji i przybicia na rzecz nabywcy bez zastrzeżeń, jeżeli osoby te przed rozpoczęciem przetargu nie złożą dowodu, że wniosły powództwo o zwolnienie nieruchomości lub przedmiotów razem z nią zajętych od egzekucji i uzyskały w  tym zakresie orzeczenie wstrzymujące egzekucję. Użytkowanie, służebności i prawa dożywotnika, jeżeli nie są ujawnione w księdze wieczystej lub przez złożenie dokumentu do zbioru dokumentów i nie zostaną zgłoszone najpóźniej na trzy dni przed rozpoczęciem licytacji, nie będą uwzględnione w dalszym toku egzekucji i wygasną z chwilą uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności. Zgodnie z art.  976 kpc, w przetargu nie mogą uczestniczyć: dłużnik, komornik, ich małżonkowie, dzieci, rodzice i rodzeństwo oraz osoby obecne na licytacji w charakterze urzędowym, licytant, który nie wykonał warunków poprzedniej licytacji, osoby, które mogą nabyć nieruchomość tylko za zezwoleniem organu państwowego, a zezwolenia tego nie przedstawiły.