Komornik Sądowy

przy Sądzie Rejonowym w Tarnowie

Piotr Zawiliński

Kancelaria Komornicza nr XII w Tuchowie, ul. Rynek 17, Tuchów, 33-170 Tuchów

tel. 14 666 16 69 lub 506 470 402 / fax. 14 666 16 69

Sygnatura: KM 392/23

strona: komorniktuchow.pl, 

e-mail: tarnow.zawilinski@komornik.pl

skrytka ePUAP:/KS_zawilinski/domyslna

konto: BNP Paribas Bank Polska S.A. Oddział w Tuchowie numer rach. 59160014621888293310000001





OBWIESZCZENIE O PIERWSZEJ LICYTACJI NIERUCHOMOŚCI


Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Tarnowie Piotr Zawiliński na podstawie art. 953 kpc podaje do publicznej wiadomości, że w dniu 15-10-2024 o godz. 09:30 w budynku Sądu Rejonowego w Tarnowie z siedzibą przy Dąbrowskiego 27, 33-100 Tarnów, sala 34, odbędzie się pierwsza licytacja nieruchomości należącej do dłużnika: Czuba Daniel, położonej przy Pogórze 5, 33-180 Gromnik, dla której SĄD REJONOWY W TARNOWIE IX ZAMIEJSCOWY WYDZIAŁ KSIĄG WIECZYSTYCH Z SIEDZIBĄ W TUCHOWIE prowadzi księgę wieczystą o numerze TR2T/00008918/7.

Opis nieruchomości:
Nieruchomość gruntowa składająca się z: - działki ewidencyjnej nr 665 o powierzchni 0,13 ha zabudowanej budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym; - niezabudowanej działki ewidencyjnej nr 667 o powierzchni 0,01ha. Nieruchomość położona jest w miejscowości Gromnik przy ul. Pogórze 5, gmina Gromnik, powiat tarnowski, województwo małopolskie. Działka ewidencyjna nr 665 o powierzchni 0,13ha posiada kształt nieregularny, charakteryzuje się nieznacznym spadkiem terenu. Na działce posadowiony jest budynek mieszkalny jednorodzinny o numerze porządkowym 5 oraz blaszany garaż. Działka ogrodzona ogrodzeniem metalowym na cokole betonowym pomiędzy słupkami betonowymi, wokół budynku porośnięta trawą, pojedynczymi krzewami. Dostęp do sieci uzbrojenia terenu: dostęp do sieci elektrycznej, gazowej, wodnej, kanalizacyjnej. Budynek mieszkalny jednorodzinny, kilkudziesięcioletni, wzniesiony prawdopodobnie w latach 60-tych XX wieku w konstrukcji murowanej. Dach o konstrukcji drewnianej przykryty starą dachówką. Budynek składa się z dwóch kondygnacji nadziemnych (parter, piętro), jest niepodpiwniczony. Budynek otynkowany. Stolarka okienna na parterze budynku stara drewniana, na piętrze PCV. Stolarka drzwiowa stara płycinowa, drewniana. Na parterze znajdują się pokój, kuchnia, łazienka oraz pomieszczenie usługowo – magazynowe, dwa pomieszczenia gospodarcze i przedpokój za schodami. Okładziny wewnętrzne ścian parteru stanowią tynki z powłoką farby malarskiej do generalnego remontu, posadzki stanowi wylewka. Łazienka wyposażona w umywalkę i toaletę. Na piętrze znajdują się trzy pokoje, kuchnia, łazienka, przedpokój. Okładziny wewnętrzne ścian stanowią tynki z powloką farby malajskiej, pokryte starą zniszczoną tapetą do generalnego remontu. Posadzki stanowią stare deski, wylewka, płytki w kuchni. Łazienka wykończona płytkami, wyposażona w kabinę prysznicową, umywalkę i toaletę. Na klatce schodowej stara boazeria. Strych w budynku nieużytkowy. Budynek wyposażony w instalację elektryczną, gazową, wodną, kanalizacyjną. Brak centralnego ogrzewania. Pokoje na piętrze ogrzewane: piecem kaflowym, piecykiem typu „koza”, piecykiem elektrycznym. Budynek na dzień oględzin znajduje się w stanie do generalnego remontu. Działka ewidencyjna nr 667 o powierzchni 0,01ha posiada kształt regularny zbliżony do figury prostokąta i charakteryzuje się umiarkowanym spadkiem terenu. Działka jest niezabudowana, nieogrodzona, porośnięta trawą i stanowi drogę, która zapewnia dostęp do drogi publicznej zabudowanej działce nr 665. Działka posiada dostęp do drogi publicznej od strony północnej. W zasięgu działki sieć elektryczna, gazowa, wodna, kanalizacyjna. Użytek i klasa bonitacyjna: PsIII na powierzchni 0,01ha. Nieruchomość składająca się z działek nr 665 i 667 oraz budynek posadowiony na działce nr 665 nie są wpisane ani do gminnej ewidencji zabytków ani do rejestru zabytków.


Suma oszacowania wynosi 263 513,00 zł, zaś cena wywołania jest równa 3/4 sumy oszacowania i wynosi 197 634,75 . Licytant przystępujący do przetargu powinien złożyć rękojmię w wysokości jednej dziesiątej sumy oszacowania, to jest kwotę 26 351,30 zł. Rękojmia powinna być złożona w gotówce albo w książeczce oszczędnościowej zaopatrzonej w upoważnienie właściciela książeczki do wypłaty całego wkładu stosownie do prawomocnego postanowienia sądu o utracie rękojmi najpóźniej w dniu poprzedzającym licytację. Rękojmię należy złożyć na konto komornika: BNP Paribas Bank Polska S.A. Oddział w Tuchowie 59160014621888293310000001. Zgodnie z art. 962 § 1. przystępujący do przetargu jest obowiązany złożyć rękojmię w wysokości jednej dziesiątej sumy oszacowania, najpóźniej w dniu poprzedzającym przetarg.


Na poleceniu przelewu należy podać nazwisko lub nazwę dotychczasowego właściciela nieruchomości oraz wskazać nieruchomość, której dotyczy wpłata rękojmi (w tytule należy również wpisać dane licytanta tj. imię i nazwisko, numer dowodu itp.).



Zgodnie z przepisem art. 976 § 1 kpc w przetargu nie mogą uczestniczyć: dłużnik, komornik, ich małżonkowie, dzieci, rodzice i rodzeństwo oraz osoby obecne na licytacji w charakterze urzędowym, licytant, który nie wykonał warunków poprzedniej licytacji, osoby, które mogą nabyć nieruchomość tylko za zezwoleniem organu państwowego, a zezwolenia tego nie przedstawiły.


Pełnomocnictwo do udziału w przetargu powinno być stwierdzone dokumentem z podpisem urzędowo poświadczonym. Podpisy na pełnomocnictwach udzielonych przez państwowe jednostki organizacyjne lub jednostki organizacyjne samorządu terytorialnego oraz na pełnomocnictwach udzielonych adwokatom lub radcom prawnym, nie wymagają poświadczenia.


W ciągu dwóch tygodni przed licytacją wolno oglądać nieruchomość w dni powszednie od godz. 12:00 do godz. 14:00 oraz przeglądać akta postępowania egzekucyjnego w kancelarii komornika.


Prawa osób trzecich nie będą przeszkodą do licytacji i przysądzenia własności na rzecz nabywcy bez zastrzeżeń, jeżeli osoby te przed rozpoczęciem przetargu nie złożą dowodu, iż wniosły powództwo o zwolnienie nieruchomości lub przedmiotów razem z nią zajętych od egzekucji i uzyskały w tym zakresie orzeczenie wstrzymujące egzekucję.


Użytkowanie, służebności i prawa dożywotnika, jeżeli nie są ujawnione w księdze wieczystej lub przez złożenie dokumentu do zbioru dokumentów i nie zostaną zgłoszone najpóźniej na trzy dni przed rozpoczęciem licytacji, nie będą uwzględnione w dalszym toku egzekucji i wygasną z chwilą uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności.


Zgodnie z § 23 rozporządzenia Ministra finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 68, poz. 360) komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego, w przypadku sprzedaży towarów, wystawiają w imieniu dłużnika i na jego rachunek faktury potwierdzające dokonanie sprzedaży tych towarów. Fakturę wystawia się, jeżeli na dłużniku spoczywa obowiązek podatkowy związany ze sprzedażą towarów. 

Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Tarnowie Piotr Zawiliński Kancelaria Komornicza nr XII w Tuchowie  poucza na podstawie przepisów Ustawy z dnia 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych, iż podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają orzeczenia sądów jeżeli wywołują one takie same skutki prawne, jak czynności cywilnoprawne w postaci umowy sprzedaży rzeczy (art. 1 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy). Zgodnie z art. 4 pkt 1 ww. ustawy obowiązek podatkowy ciąży przy umowie sprzedaży - na kupującym. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia sądu, tj postanowienia sądu o przysądzeniu własności nieruchomości (art. 3 ust. 1 pkt 3).


Komornik Sądowy

Piotr Zawiliński

POUCZENIE:
Na czynności komornika przysługuje skarga do sądu rejonowego jeżeli ustawa nie stanowi inaczej. Dotyczy to także zaniechania przez komornika dokonania czynności. Skargę może złożyć strona lub inna osoba, której prawa zostały przez czynności lub zaniechanie komornika naruszone bądź zagrożone (art.767§2kpc). Skarga na czynność komornika powinna czynić zadość wymaganiom pisma procesowego oraz określać zaskarżoną czynność lub czynność, której zaniechano, jak również wniosek o zmianę, uchylenie lub dokonanie czynności wraz z uzasadnieniem (art.767§3kpc). Skargę wnosi się do Sądu za pośrednictwem komornika (Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Tarnowie Piotr Zawiliński) w terminie tygodniowym od dnia dokonania czynności, gdy strona lub osoba, której prawo zostało przez czynność komornika naruszone bądź zagrożone, była przy czynności obecna lub była o jej terminie zawiadomiona; w innych przypadkach – od dnia zawiadomienia o dokonaniu czynności strony lub osoby, której prawo zostało przez czynność komornika naruszone bądź zagrożone, a w braku zawiadomienia – od dnia powzięcia wiadomości przez skarżącego o dokonanej czynności (art.767§4kpc). Skargę rozpoznaje sąd właściwy ze względu na siedzibę kancelarii komornika. Skarga nie przysługuje na zarządzenie komornika o wezwaniu do usunięcia braków pisma, na zawiadomienie o terminie czynności oraz na uiszczenie przez komornika podatku od towarów i usług. O uwzględnieniu skargi komornik zawiadamia skarżącego oraz zainteresowanych, których uwzględnienie skargi dotyczy. Skarga może być wniesiona na urzędowym formularz (art.767§31kpc). Komornik doręcza urzędowy formularz skargi dłużnikowi przy pierwszej czynności egzekucyjnej oraz stronom i uczestnikom obecnym podczas czynności dokonywanej poza kancelarią, chyba że czynność ta podlega zaskarżeniu skargą w formie ustnej (art.767§32kpc).


Strony i ich przedstawiciele mają obowiązek zawiadomić organ egzekucyjny o każdej zmianie swego miejsca zamieszkania. W razie zaniedbania tego obowiązku korespondencję pozostawia się w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia (art.136 kpc).