Oświęcim, dnia 09.10.2024 r.
Komornik Sądowy
przy Sądzie Rejonowym w Oświęcimiu
Małgorzata Bociąga - Szot
Kancelaria Komornicza nr I w Oświęcimiu
ul. Łukasiewicza 4
32-600 Oświęcim
Sygn.akt I KMP 12/10
O B W I E S Z C Z E N I E
Komornik Sądowy przy Sadzie Rejonowym w Oświęcimiu Małgorzata Bociąga - Szot Kancelaria Komornicza nr I w Oświęcimiu zawiadamia na podstawie art. 1013 (1) kpc oraz 1013(6) § 1 kpc w związku z art. 879 (1) i nast. kpc, że w terminie od 12.12.2024 r. od godz. 13.00 do 19.12.2024 r. do godz. 13.00 odbędzie się się w systemie teleinformatycznym na portalu: https://e-licytacje.komornik.pl
P I E R W S Z A E L E K T R O N I C Z N A L I C Y T A C J A
W T R Y B I E U P R O S Z C Z O N Y M
udziału w wysokości 1/2 w prawie własności działki gruntowej o nr: 100/10 o powierzchni 0,1049 ha zabudowanej budynkiem mieszkalnym w budowie w stanie surowym otwartym (wykonano posadowienie budynku, ściany zewnętrzne przyziemia oraz strop nad przyziemiem). Budowę rozpoczęto ok. 2010 r. bez pozwolenia na budowę. Nieruchomość położona jest w Zatorze przy ul. Wyspiańskiego i prowadzona jest dla niej księga wieczysta w V Wydziale Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Oświęcimiu o nr: KR1E/00053638/1.
Udział w nieruchomości oszacowany jest na kwotę: 143.750,00 zł
Cena wywoławcza w powyższej licytacji wynosi 3/4 wartości oszacowania t.j. kwotę: 107.812,50 zł
Przystępujący do przetargu obowiązany jest złożyć rękojmię w wysokości jednej dziesiątej sumy oszacowania t.j. kwotę: 14.375,00 zl na rachunek bankowy komornika najpóźniej na 2 dni robocze przed rozpoczęciem przetargu (55 1020 2384 0000 9502 0063 4618 Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA O. w Chrzanowie). Za datę złożenia rękojmi przyjmuje się dzień uznania rachunku bankowego komornika.
Operat szacunkowy tej nieruchomości znajduje się do wglądu w biurze komornika.
Nieruchomość tą można oglądać w dniu 05.12.2024 r. o godz. 10.00 - 10.15
Przed przystąpieniem do licytacji - najpóźniej na dwa dni robocze przed rozpoczęciem przetargu - licytant obowiązany jest do podania w systemie teleinformatycznym danych niezbędnych do wydania postanowienia o przybiciu: numeru PESEL, numeru dokumentu stwierdzającego tożsamość i oświadczenia, czy pozostaje w związku małżeńskim, a jeżeli tak, czy ruchomość zamierza nabyć do majątku wspólnego czy osobistego, oraz do wskazania, czy licytuje we własnym imieniu czy jako pełnomocnik innej osoby, a także innych danych, jeżeli potrzeba ich podania wynika z przepisów odrębnych ustaw. Jeżeli licytant bierze udział w licytacji jako pełnomocnik innej osoby, powinien zgłosić ten fakt najpóźniej na 5 dni przed terminem licytacji - art. 879 (5) § 2 kpc.
W razie potrzeby komornik niezwłocznie wzywa licytanta, pod rygorem niedopuszczenia do udziału w przetargu, do uzupełnienia danych, o których mowa w § 2, lub do złożenia rękojmi. Jeżeli licytant występuje w imieniu innej osoby wzywa się go, pod rygorem niedopuszczenia do udziału w przetargu, do przedłożenia utrwalonej w postaci elektronicznej kopii pełnomocnictwa w terminie 3 dni, nie później niż dzień przed terminem licytacji. Wezwania dokonuje się za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Licytant, który licytuje we własnym imieniu i nie ma obowiązku złożenia rękojmi, może przystąpić do przetargu aż do momentu jego zakończenia. Komornik potwierdza fakt złożenia rękojmi, podania danych lub złożenia dokumentów, o których mowa w § 2 i 3, niezwłocznie po ich otrzymaniu, poprzez dopuszczenie licytanta do udziału w przetargu. O odmowie dopuszczenia do przetargu zawiadamia się zainteresowanego za pośrednictwem systemu teleinformatycznego – art. 879 (5) kpc.
Licytacja elektroniczna rozpoczyna się z chwilą określoną w obwieszczeniu o licytacji elektronicznej i kończy się w chwili wyznaczonej przez komornika - art. 879 (6) § 1 kpc.
Jeżeli w ciągu 5 minut przed planowanym terminem zakończenia przetargu zgłoszono postąpienie, termin ten ulega odroczeniu o 5 minut. Jeżeli w dodatkowym czasie zgłoszono dalsze postąpienie, termin zakończenia przetargu podlega każdorazowo odroczeniu o kolejne 5 minut, aż do momentu gdy ustaną postąpienia - art. 879 (6) § 2 (1) kpc.
Rękojmię złożoną przez licytanta, któremu udzielono przybicia, zatrzymuje się; pozostałym licytantom rękojmię zwraca się niezwłocznie. Jeżeli nabywca nie wykonał w terminie warunków licytacji co do zapłaty ceny, traci rękojmię, a skutki przybicia wygasają. Z utraconej rękojmi pokrywa się koszty egzekucji związanej ze sprzedażą, a reszta wchodzi w skład sumy uzyskanej w egzekucji albo jeżeli egzekucja została umorzona jest przelewana na dochód Skarbu Państwa - art. 867 (1) § 2 i 3 kpc.
Postąpienie nie może wynosić mniej niż pięć procent ceny wywołania, a jeżeli wartość szacunkowa ruchomości przekracza sto tysięcy złotych mniej niż jeden procent ceny wywołania, z zaokrągleniem wzwyż do pełnych złotych – art. 867 (3) § 1
W licytacji nie mogą uczestniczyć: dłużnik, komornik, ich małżonkowie, dzieci, rodzice i rodzeństwo, osoby obecne na licytacji w charakterze urzędowym oraz licytant, który nie wykonał warunków poprzedniej licytacji - art. 867 (2) § 2 kpc.
Osoby, których nie dopuszczono do przetargu, mogą złożyć skargę w terminie 3 dni od dnia odmowy dopuszczenia do przetargu, a licytanci mogą złożyć skargę na przebieg przetargu w terminie 3 dni od dnia jego zakończenia. Skargę składa się wyłącznie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego – art. 879 (7) § 2
Wierzyciel lub dłużnik mogą złożyć skargę na udzielenie przybicia w razie naruszenia przepisów o najniższej cenie nabycia, o przebiegu przetargu lub o wyłączeniu od udziału w przetargu - w terminie 3 dni od dnia obwieszczenia o udzieleniu przybicia w systemie teleinformatycznym. Skargę można złożyć za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, o ile skarżący posiada w tym systemie konto. - art. 879 (7) § 3 kpc.
Nabywca jest obowiązany zapłacić cenę nabycia w dniu następnym po doręczeniu zawiadomienia o przybiciu w godzinach urzędowania kancelarii komorniczej lub na rachunek bankowy komornika do godziny osiemnastej dnia następnego. Jeżeli ten dzień przypada w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, cenę uiszcza się w następnym dniu po dniu albo dniach wolnych od pracy. Za datę zapłaty ceny nabycia przyjmuje się dzień uznania rachunku bankowego komornika. - art. 879 (9) kpc.
Prawa osób trzecich nie będą przeszkodą do przeprowadzenia licytacji i przybicia na rzecz nabywcy bez zastrzeżeń, jeżeli osoby te przed rozpoczęciem przetargu nie złożą dowodu, że wniosły powództwo o zwolnienie nieruchomości od egzekucji i uzyskały w tym zakresie orzeczenie wstrzymujące egzekucję.
Użytkowanie służebności i praw użytkownika, jeśli nie są ujawnione w księdze wieczystej i nie zostaną zgłoszone najpóźniej na trzy dni przed rozpoczęciem licytacji nie będą uwzględniane w dalszym toku egzekucji i wygasną z chwilą uprawomocnienia się postanowienia o przysądzaniu własności.
Komornik Sądowy
przy Sądzie Rejonowym Oświęcimiu
Małgorzata Bociąga-Szot
POUCZENIE
Na powyższe obwieszczenie przysługuje stronom i uczestnikom postępowania skarga wniesiona w terminie 7 dni od daty jego otrzymania do Sądu Rejonowego w Oświecimiu za pośrednictwem tut. komornika. Urzędowy formularz skargi pozostaje dostępny w kancelarii komorniczej, budynkach sądów okręgowych oraz rejonowych. Formularz pozostaje dostępny również na stronach internetowych Ministra Sprawiedliwości oraz sądów powszechnych oraz kancelarii komornika.