Komornik Sądowy

przy Sądzie Rejonowym  w Lesznie

Łukasz Rajewski

Kancelaria Komornicza, Niepodległości 41/9,  Leszno,   64-100 64-100 Leszno

tel. 655296365 / fax. 

Sygnatura: Km 469/19


OBWIESZCZENIE O PIERWSZEJ LICYTACJI NIERUCHOMOŚCI W TRYBIE UPROSZCZONYM


 

Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Lesznie Łukasz Rajewski podaje do publicznej wiadomości, że w sprawie Km 469/19 w dniu 11-02-2025 o godz. 09:00 w kancelarii komornika mieszczącej się pod adresem: 64-100 Leszno, ul. Niepodległości 41/9, rozpocznie się w trybie ustalonym w art. 10136 w zw. z art. 867 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (dalej: kpc), pierwsza licytacja nieruchomości:


- nieruchomości, której właścicielami są  Paweł Turkowiak, Teresa Turkowiak położonej przy  , 64-117 Gołanice, dla której  (adres: ul.  , Leszno, 64-100 Leszno)  prowadzi księgę wieczystą o numerze PO1L/00049663/0.



Opis nieruchomości:
Opis nieruchomości: Na nieruchomość składają się dwie działki oznaczone ew. nr 328/43 o powierzchni 1012,0 m2 i działka nr 328/47 o powierzchni 4019,0 m2, nieruchomość o łącznej powierzchni 5031,0 m2. Przedmiotowa nieruchomość położona jest w gm. Święciechowa, w m. Gołanice, przy ulicy Leśnej 36, teren łagodny, łatwy do zagospodarowania. Urządzenia infrastruktury technicznej tj.sieć elektroenergetyczna, wodociągowa, kanalizacji sanitarnej, oraz telefoniczna poprowadzone zostały w drodze, stanowiącej ul. Leśną oraz doprowadzone są do sąsiednich nieruchomości. Nieruchomość zabudowana jest wolnostojącym budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym z garażem, obiekty w trakcie budowy. Nieruchomość położona jest przy drodze publicznej, stanowiącej ulicę Leśną, droga o nawierzchni bitumicznej.Nieruchomość nie jest ogrodzona, nie jest oświetlona, teren nie jest zagospodarowany, porośnięty trawą, w części zbiornik wodny. Budynek mieszkalny jednorodzinny, niepodpiwniczony, o dwóch kondygnacjach naziemnych w tym poddasze użytkowe, z dachem wielospadowym. Budynek mieszkalny pod względem funkcjonalnym został zaprojektowany w następujący sposób: Na parterze wydzielone cztery zasadnicze części : część pierwsza południowa i wschodnia budynku składa się ze strefy pobytu dziennego ( pokój dzienny, kuchnia, pokój jadalny), w części południowo – zachodniej zaprojektowano dwa pokoje z łazienką, część środkowa to wejście główne do budynku, hall, WC oraz garderoba, stąd też prowadzą schody na poddasze, dalej sypialnia z garderobą oraz łazienka, część północna budynku przeznaczona zostanie na pomieszczenia techniczne i gospodarcze m.in.: garaż, kotłownia, pralnia. Zestawienie powierzchni budynku : Powierzchnia zabudowy : 415,50 m2 Powierzchnia tarasów : 234,00 m2 Powierzchnia użytkowa : 493,50 m2. W dziale III księgi wieczystej KW nr PO1L/00049663/0 widnieje wpis: „Prawo osobiste – prawo najmu – 10 pomieszczeń w budynku do wyłącznego korzystania na okres do dnia 01 czerwca 2035 r.” Umowa zawarta została w dniu 01.06.2019 r. w Gołanicach, pomiędzy właścicielami nieruchomości a firmą pod nazwą Novinea spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Poznaniu. Jednakże w przypadku umowy najmu zawartej na czas oznaczony dłuższy niż 2 lata wraz z nowelizacją art. 1002 K.p.c., nabywca zyskał dodatkowe uprawnienie - do wypowiedzenia tej umowy w ciągu miesiąca od uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności. Takie wypowiedzenie powinno wówczas nastąpić z zachowaniem rocznego terminu wypowiedzenia, chyba że sama umowa przewiduje krótszy termin. Możliwość ta istnieje także wówczas, gdy umowa została zawarta z zachowaniem formy pisemnej i z datą pewną, a rzecz została najemcy wydana.



W ciągu dwóch tygodni przed licytacją wolno oglądać wyżej wymienioną nieruchomość w dni powszednie od godz. 08:00 do godz. 10:00.


Suma oszacowania wynosi 974 000,00 zł, zaś cena wywołania jest równa 3/4 sumy oszacowania i wynosi 730 500,00 zł.  Licytant przystępujący do przetargu powinien złożyć rękojmię w wysokości jednej dziesiątej sumy oszacowania, to jest kwotę 97 400,00 zł.


Stawienie się jednego licytanta wystarcza do odbycia przetargu.



Zgodnie z art. 8671 § 1 kpc przystępujący do przetargu jest obowiązany złożyć rękojmię w wysokości jednej dziesiątej sumy oszacowania, najpóźniej w dniu poprzedzającym przetarg. Warunkiem udziału w licytacji jest złożenie rękojmi.
Rękojmię można wpłacić gotówką w kancelarii komornika lub na rachunek bankowy komornika: Santander Bank Polska SA 02 1090 1245 0000 0001 4031 6057.
Rękojmi nie składa się, jeżeli suma oszacowania jest niższa niż pięć tysięcy złotych.

Prawa osób trzecich nie będą przeszkodą do przeprowadzenia licytacji i przybicia na rzecz nabywcy bez zastrzeżeń, jeżeli osoby te przed rozpoczęciem przetargu nie złożą dowodu, że wniosły powództwo o zwolnienie przedmiotów od egzekucji i uzyskały w tym zakresie orzeczenie wstrzymujące egzekucję.


Użytkowanie, służebności i prawa dożywotnika, jeżeli nie są ujawnione w księdze wieczystej lub przez złożenie dokumentu do zbioru dokumentów i nie zostaną zgłoszone najpóźniej na trzy dni przed rozpoczęciem licytacji, nie będą uwzględnione w dalszym toku egzekucji i wygasną z chwilą uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności. 


Zgodnie z art.  976 kpc, w przetargu nie mogą uczestniczyć: dłużnik, komornik, ich małżonkowie, dzieci, rodzice i rodzeństwo oraz osoby obecne na licytacji w charakterze urzędowym, licytant, który nie wykonał warunków poprzedniej licytacji, osoby, które mogą nabyć nieruchomość tylko za zezwoleniem organu państwowego, a zezwolenia tego nie przedstawiły. 





Komornik Sądowy

Łukasz Rajewski


Pouczenie:

Zgodnie z art. 1013 § 1 kpc, jeżeli sprzedaż nieruchomości nie nastąpi w trybie sprzedaży z wolnej ręki, nieruchomość podlega sprzedaży w drodze licytacji, do której stosuje się przepisy o licytacji w egzekucji z ruchomości. O terminie licytacji komornik zawiadamia uczestników postępowania stosownie do art. 954 kpc.

Zgodnie z art.  954 kpc

Obwieszczenie o licytacji doręcza się:
1) uczestnikom postępowania;
2) organowi gminy, urzędowi skarbowemu miejsca położenia nieruchomości oraz organom ubezpieczeń społecznych z wezwaniem, aby najpóźniej w terminie licytacji zgłosiły zestawienie podatków i innych danin publicznych, należnych do dnia licytacji.

Zgodnie z art.  8671 kpc


§  1. Przystępujący do przetargu jest obowiązany złożyć rękojmię w wysokości jednej dziesiątej sumy oszacowania, najpóźniej w dniu poprzedzającym przetarg. Rękojmi nie składa się, jeżeli suma oszacowania jest niższa niż pięć tysięcy złotych.
§  2. Rękojmię złożoną przez licytanta, któremu udzielono przybicia, zatrzymuje się; pozostałym licytantom rękojmię zwraca się niezwłocznie.
§  3. Jeżeli nabywca nie wykonał w terminie warunków licytacji co do zapłaty ceny, traci rękojmię, a skutki przybicia wygasają. Z utraconej rękojmi pokrywa się koszty egzekucji związanej ze sprzedażą, a reszta wchodzi w skład sumy uzyskanej w egzekucji albo jeżeli egzekucja została umorzona jest przelewana na dochód Skarbu Państwa.
§  4. Rękojmi nie składa wierzyciel przystępujący do przetargu, któremu przysługuje wierzytelność o wartości nie niższej od wysokości rękojmi i jeżeli do tej wysokości jego wierzytelność oraz prawa korzystające z pierwszeństwa przed tą wierzytelnością znajdują pokrycie w cenie wywołania. Jeżeli wartość wierzytelności jest niższa od wysokości rękojmi albo znajduje tylko częściowe pokrycie w cenie wywołania, wysokość rękojmi obniża się - w pierwszym przypadku do różnicy między pełną rękojmią a wartością wierzytelności, w drugim przypadku - do części wartości wierzytelności niepokrytej w cenie wywołania.

Zgodnie z art.  867kpc
§  1. Licytacja odbywa się publicznie.
§  2. W przetargu nie mogą uczestniczyć: dłużnik, komornik, ich małżonkowie, dzieci, rodzice i rodzeństwo, osoby obecne na licytacji w charakterze urzędowym oraz licytant, który nie wykonał warunków poprzedniej licytacji.
§  3. Stawienie się jednego licytanta wystarcza do odbycia przetargu.
§  4. Pełnomocnictwo do udziału w przetargu powinno być stwierdzone dokumentem z podpisem urzędowo poświadczonym, chyba że chodzi o pełnomocnictwo udzielone adwokatowi lub radcy prawnemu.

Zgodnie z art.  871 kpc

Nabywca jest obowiązany zapłacić cenę nabycia natychmiast po udzieleniu mu przybicia. Gdy jednak cena nabycia przewyższa pięćset złotych, obowiązek nabywcy ogranicza się do złożenia natychmiast jednej piątej ceny, nie mniej jednak niż pięćset złotych, przy czym resztę ceny, na którą zalicza się złożoną rękojmię, uiszcza się w dniu następnym w godzinach urzędowania kancelarii komorniczej lub na rachunek bankowy komornika do godziny osiemnastej dnia następnego. Jeżeli ten dzień przypada w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, cenę uiszcza się w następnym dniu po dniu albo dniach wolnych od pracy.