Przystąpienie i dopuszczenie do e-licytacji

Popularne pytania
  • Do ilu e-licytacji mogę przystąpić? 
  • Jak licytować przedmioty?
  • Jak skontaktować się z komornikiem prowadzącym e-licytację?
  • Czy mogę zobaczyć, kto bierze udział w e-licytacji?
  • Czy mogę zrezygnować z udziału w e-licytacji? 
  • Co to jest unikalny numer identyfikacyjny licytanta?
  • Co to jest cena wywołania?
  • Jakie dokumenty powinienem dołączyć przystępując do e-licytacji?
  • Co to jest cena oszacowania?
  • Jak wygląda proces przystąpienia do e-licytacji?
  • Kto dopuszcza licytantów do e-licytacji?
  • Czy mogę do e-licytacji przystąpić w czyimś imieniu?
  • Jestem pełnomocnikiem, jakie dokumenty muszę dołączyć?
  • Kiedy mogę licytować?
  • Kiedy mogę przystąpić do e-licytacji?

Do ilu e-licytacji mogę przystąpić?  Do góry

Licytant może przystąpić do dowolnej liczby e-licytacji.

Jak licytować przedmioty? Do góry

Licytujesz przedmiot e-licytacji, dokonując postąpień. Postąpienie oznacza zaoferowanie najwyższej ceny. Niezwłocznie po dokonaniu postąpienia w aktach sprawy automatycznie umieszczane jest potwierdzenie dokonania postąpienia. W trakcie licytacji elektronicznej w systemie widać najwyższą aktualną cenę i unikalny identyfikator licytanta, który ją zaoferował, oraz czas pozostały do zakończenia licytacji. Każdemu postąpieniu przypisuje się inny numer porządkowy. Dane osobowe licytanta są ujawniane wyłącznie komornikowi.

Jak skontaktować się z komornikiem prowadzącym e-licytację? Do góry

Dane kancelarii komornika znajdują się w opisie przedmiotu e-licytacji. 

Czy mogę zobaczyć, kto bierze udział w e-licytacji? Do góry

Nie. Lista licytantów biorących udział w e-licytacji jest udostępniana wyłącznie komornikowi sądowemu publikującemu e-licytację. 

Czy mogę zrezygnować z udziału w e-licytacji?  Do góry

Tak, ale wyłącznie wtedy, kiedy e-licytacja się nie rozpoczęła. Jeżeli e-licytacja się rozpocznie nie można zrezygnować z udziału w niej. 

Co to jest unikalny numer identyfikacyjny licytanta? Do góry

Jest to indywidualny identyfikator składający się z ciągu znaków i cyfr, nadawany automatycznie przez system po przystąpieniu do e-licytacji. 

Co to jest cena wywołania? Do góry

Cena wywołania to najniższa cena, za jaką można nabyć przedmiot na e-licytacji, oraz najniższa cena, za jaką wierzyciel może przejąć przedmiot e-licytacji na własność w razie niedojścia licytacji do skutku. Cena wywołania jest zależna od rodzaju licytowanego przedmiotu (ruchomość/nieruchomość) i jest uregulowana obowiązującymi przepisami prawa.

Jakie dokumenty powinienem dołączyć przystępując do e-licytacji? Do góry

Przystępujący do e-licytacji powinien podczas przystąpienia do niej dołączyć dokumenty wymagane przez przepisy prawa np.:
Jeśli jesteś obcokrajowcem i chcesz nabyć nieruchomość dołącz zezwolenie/decyzję ministra właściwego do spraw wewnętrznych. Nie dotyczy obywateli państwa będącego stroną umowy EOG i Konfederacji Szwajcarskiej.
Jeśli jesteś pełnomocnikiem osoby niemającej pełnej zdolności prawnej (tj. osoby, która nie ukończyła 18 lat a także osoby, która została całkowicie lub częściowo ubezwłasnowolniona) dołącz zgodę sądu rodzinnego.
Jeśli jesteś pełnomocnikiem nabywającym w imieniu spółki, dołącz dokument z którego wynika uprawnienie do działania w imieniu tego podmiotu np. odpis KRS lub pełnomocnictwo.

Co to jest cena oszacowania? Do góry

Cena oszacowania to wartość przedmiotu e-licytacji określona przez komornika sądowego lub biegłego rzeczoznawcę majątkowego. W przypadku nieruchomości cena ta zawarta jest również w protokole opisu i oszacowania.

Jak wygląda proces przystąpienia do e-licytacji? Do góry

Aby przystąpić, licytant musi:
- utworzyć konto użytkownika,
- zaakceptować regulamin systemu E-licytacje,
- zgłosić się do przystąpienia do przetargu (przycisk "Przystąp do e-licytacji" umieszczony na podstronie danej e-licytacji) oraz podać dane wymagane przepisami prawa,
- potwierdzić zapoznanie się z oświadczeniami,
- wpłacić rękojmię w wymaganym terminie (jeżeli jest wymagana),
- dołączyć pełnomocnictwo lub inny dokument wykazujący umocowanie do występowania w czyimś imieniu.
Zadaniem komornika sądowego jest:
- potwierdzić ewentualne pełnomocnictwo lub inny dokument wykazujący umocowanie licytanta do występowania w czyimś imieniu,
- dopuścić licytanta do e-licytacji.

Kto dopuszcza licytantów do e-licytacji? Do góry

Dopuszczenia lub odmowy dopuszczenia dokonuje komornik sądowy publikujący e-licytację.
Przykładowe powody, które mogą spowodować wykluczenie z e-licytacji, to: brak wpłaty rękojmi w terminie, braki formalne w dokumentach pełnomocnictw, niewpłacenie ceny nabycia w innej, zakończonej już e-licytacji tego samego przedmiotu licytacji. Licytant nie może też być dłużnikiem w postępowaniu, którego dotyczy dana e-licytacja.

Czy mogę do e-licytacji przystąpić w czyimś imieniu? Do góry

Tak. Możesz przystąpić do e-licytacji w roli pełnomocnika, przedstawiciela ustawowego bądź osoby uprawnionej do działania w imieniu osoby prawnej albo innej jednostki organizacyjnej. Musisz wówczas dołączyć (w pliku w formacie JPG, JPEG, PDF lub PNG) kopię dokumentu potwierdzającego nadane Ci pełnomocnictwo.
Pełnomocnictwo może być nadane na osobę fizyczną lub osobę prawną.

Jestem pełnomocnikiem, jakie dokumenty muszę dołączyć? Do góry

Jeśli jesteś pełnomocnikiem, przedstawicielem ustawowym, osobą uprawnioną do działania w imieniu osoby prawnej albo innej jednostki organizacyjnej musisz dołączyć dokument potwierdzający nadane Ci pełnomocnictwo. Może to być upoważnienie nadane aktem notarialnym, upoważnienie wydane przez radcę prawnego lub adwokata.
Kopię dokumentów w pliku JPG, JPEG, PDF lub PNG musisz załączyć w systemie podczas przystępowania.
Brak odpowiedniego dokumentu uniemożliwi komornikowi sądowemu dopuszczenie Cię do e-licytacji.
Pełnomocnictwo musi zostać potwierdzone w systemie przez komornika jeszcze przed rozpoczęciem e-licytacji.

Kiedy mogę licytować? Do góry

Licytowanie, czyli podbijanie ceny wywołania o kwotę postąpienia, możliwe jest przez cały czas trwania e-licytacji. Rozpoczyna się ona i kończy w dniu i o godzinie wskazanych w obwieszczeniu o licytacji.
Licytować może tylko licytant dopuszczony przez komornika sądowego. Jest to warunek konieczny. Komornik sądowy decyduje o dopuszczeniu lub odmowie dopuszczenia licytanta. Przykładowe powody, które mogą spowodować odmowę, to: brak wpłaty rękojmi, braki formalne w dokumentach pełnomocnictw, niewpłacenie ceny nabycia w innej, zakończonej już e-licytacji tego samego przedmiotu licytacji. Licytant nie może też być dłużnikiem w postępowaniu, którego dotyczy dana e-licytacja.

Kiedy mogę przystąpić do e-licytacji? Do góry

Ostateczny termin przystąpienia do e-licytacji różni się w zależności od roli przystępującego i typu przetargu. I tak:
- standardowo przystąpić można do dnia wpłaty rękojmi, bez względu na jej rodzaj;
- pełnomocnik, przedstawiciel ustawowy, osoba uprawniona do działania w imieniu osoby prawnej albo innej jednostki organizacyjnej posiadającej zdolność prawną może przystąpić najpóźniej 5 dni przed datą rozpoczęcia e-licytacji w przypadku sprzedaży ruchomości oraz uproszczonej licytacji nieruchomości;
- pełnomocnik, przedstawiciel ustawowy, osoba uprawniona do działania w imieniu osoby prawnej albo innej jednostki organizacyjnej posiadającej zdolność prawną może przystąpić najpóźniej 2 dni robocze przed datą rozpoczęcia e-licytacji (czyli do daty wpłaty rękojmi) w przypadku zwykłej licytacji nieruchomości.